Řešení FIAM pro chytrou výrobu: dotahování dvou typů šroubů obsluhované jediným automatickým podavačem

Stále častěji se na výrobních linkách montují komponenty, které vyžadují použití různých typů šroubů. Na operátory jsou tak kladeny vysoké fyzické i duševní nároky, neboť musí neustále sledovat typ spoje, který být dotažený. Zároveň je cílem udržet produktivitu výroby bez zbytečných prostojů.

Poloautomatické systémy s podavači šroubů

Jedním z opatření, které zefektivňují dotahovací proces, jsou poloautomatické utahovací systémy s podavači šroubků. S jejich pomocí je šroub automaticky dopravený do utahovací pozice (buď na bit upnutý ve sklíčidle šroubováku nebo přímo do montážního otvoru v montovaném dílu). Pro operátora tím odpadá zdlouhavé nasazování šroubů ručně, utahovací cyklus se zkrátí o více jak 30 %.

 

Jeden podavač šroubů se dvěma vibračními zásobníky

Na pracovišti, kde jsou k montáži potřeba různé typy šroubů, lze rychlost výroby ještě více urychlit nasazením šroubováků, schopných automaticky dotáhnout 2 různé šrouby. Ty jsou obsluhované jediným podavačem vybaveným dvěma vibračními zásobníky.

 

Je-li tento systém vybavený ergonomickým ramenem s polohovacím zařízením, lze dosáhnout maximální produktivity: rychlé a efektivní dotahování spojů nejenom díky samotnému zařízení, ale také operátorům, kteří s těmito zařízeními pracují bez únavy a jsou kontrolovaní systémy poka yoke.

 

 

fiam-podavac-1sroubovak-2sroubky.jpg

 

 

Základní detaily poloautomatického utahovacího systému pro dva typy šroubků:

(může se lišit dle konkrétní zákaznické specifikace)

 

Automatický podavač šroubů s dvěma vibračními zásobníky

  • Dva vibrační zásobníky o průměru 240 mm a objemu 1 litr dodávají různé šrouby, ale s podobnou geometrií: například různé délky mezi 10 a 35 mm nebo vyrobené z různých materiálů (například nerezová ocel / leštěná ocel).
  • Podavač je vybaven integrovaným PLC, které řídí všechny parametry stroje podle potřeb montáže a může být propojeno s linkou PLC nebo automatizovanými výrobními systémy (Industry 4.0).

 

Ruční šroubovák s automatickým podáváním

  • Pneumatický nebo elektrický šroubovák, kterému podávaný šroub přichází přímo na bit v hlavě šroubováku.
  • Obsluha volí typ šroubu pomocí voliče umístěného na rukojeti, nebo může být výběr šroubků řízen skrze PLC podavače prostřednictvím externího signálu z nadřazeného systému.

 

Pantograf nebo rameno vybavené snímači polohy

  • Šroubovací sestavu s podavačem lze doplnit o pantograf nebo reakční rameno vybavené zařízením pro snímání polohy.
  • Volba je pak prováděna automaticky dle uložené sekvence utahování, kdy k uložené pozici je přiřazen konkrétní utahovací cyklus i typ šroubu.
  • Kromě všech ergonomických výhod je tento systém nejjednodušším pro operátory, kteří se mohou nerušeně soustředit pouze na dodržení předepsané utahovací sekvence, a všechny ostatní parametry zajistí systém.

 

Více informací: Fiam Group

 

 

Více informací o dvoupodavači šroubů?

 

Zkuste nás poptat - umíme navrhnout vše kolem dotahování spojů v průmyslové montáži. Montážní šroubováky, kontrolní a řídicí jednotky. Řešíme ergonomii pracovního místa.

 

 

cara3.jpg

 

KONTAKTUJTE NÁS

 

Poslední související články: